poniedziałek, 5 lipca 2010

Król Dawid kulturowo obcy

To, o czym chcę dzisiaj napisać, to sprawa sprzed kilku miesięcy, ale niektóre rzeczy po prostu nie mogą pójść w zapomnienie i tak jak dzisiaj się śmiejemy ze starych kronik filmowych o podstępnie zrzuconej stonce ziemniaczanej, tak za kilka lat będziemy kręcili ze zdumieniem głowami, że przyszło nam żyć wśród takich baranów... Uznaliście, że sprawa z Teletubisiami pobiła rekord głupoty? Ha, akurat ta przypadłość jest niezmierzona :) Oto, co rozłożyło mnie na łopatki w maju 2007 roku (kiedyś zamieszczałem link do tego artykułu, ale ponieważ nie ma go już dzisiaj w sieci, a mam jego kopię, to pozwalam sobie ją tu wkleić): 


MAŁGORZATA SZLACHETKA, LUBLIN / Gazeta Wyborcza nr 114, wydanie waw z dnia 17/05/2007 Z DRUGIEJ STRONY, str. 2
Obcy kulturowo król Dawid

U nas powinno się stawiać pomniki Polakom, osobom kulturowo nam bliskim - mówi Włodzimierz Hawrot, radny PiS z Zamościa. Obcy kulturowo jest dla Hawrota król Dawid, współautor Księgi Psalmów.

Wysoki na trzy metry pomnik Dawida Psalmisty ma być odsłonięty w sobotę. Stanie w centrum Zamościa, przed Bramą Lubelską Nową. Zgodę wydała już rada miasta. Za pomnikiem pogromcy Goliata, drugiego króla Izraela i jednego z autorów Biblii, było 15 radnych. Siedmiu się wstrzymało (wszyscy z PiS), a Włodzimierz Hawrot, też z PiS, był przeciw.

- Czy pani słyszała, żeby w Izraelu Polakowi wystawiali pomniki? - powiedział "Gazecie" Hawrot.

Jego zdaniem to błąd, że nie było społecznych konsultacji. Na odsłonięcie pomnika nie przyjdzie, bo ma inne plany. Zastrzega: - Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie jestem antysemitą, ale przypuszczam, że są opory różnych środowisk i organizacji młodzieżowych. Co będzie, jeśli jakiś pijany chuligan obleje pomnik farbą? Wszyscy powiedzą, że w Zamościu jest antysemityzm.

Obawy radnego Hawrota nie są bezpodstawne. Przeciw pomnikowi zaprotestowały już dwa stowarzyszenia: Mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowych "Wspólna Sprawa" i Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe. W piśmie do rady miejskiej argumentowały, że "tolerancja ma granice".

Ryszard Wichorowski, przewodniczący Ruchu "Solidarni w Wyborach", pytał radnych, czy nie ma już rodzimych autorytetów, którym można stawiać pomniki. Przekonywał, że "człowiek myślący po polsku" nie poparłby takiej inicjatywy.

Prezydent miasta Marcin Zamoyski odparował, że takie argumenty przypominają mu atmosferę marca 1968 r. Jest za pomnikiem: - Zamość od początku był miastem wielokulturowym i znanym z tolerancji. Przez ponad 400 lat żyli tutaj obok siebie Polacy, Żydzi, Ormianie, Niemcy i Rosjanie. Poza tym miastu przybędzie znakomite dzieło sztuki - powiedział wczoraj "Gazecie".

Pomnik - dzieło prof. Gustawa Zemły - sfinansowała Fundacja dla Upamiętnienia Obecności Żydów w Dziejach Polski "Karta z Dziejów". Fundacja stawia pomniki w miastach, w których przez wieki obok siebie żyli Żydzi i Polacy. W 1995 r. fundacja postawiła Pomnik Dekalogu w Łodzi. Przedstawiał Mojżesza niosącego kamienne tablice z dekalogiem. W 2004 r. w Szydłowie, w murach VII-wiecznej synagogi umieszczono 18 płaskorzeźb ze scenami ze Starego Testamentu. - Wszystkie prace nawiązują do Starego Testamentu, a ten jest ważny dla kultury chrześcijańskiej. Nie zapominajmy, że Chrystus również był Żydem - przekonuje wiceprezes fundacji Andrzej S. Mauberg.

- W trakcie 16-letniej działalności nie spotkaliśmy się z protestami, dlatego teraz byliśmy bardzo zaskoczeni - dodaje Elżbieta Moczarska z rady fundacji.

Piotr Kadlcik, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie: - Nie potrafię zrozumieć, dlaczego postać biblijnego króla wzbudziła takie kontrowersje. Protestujący zapomnieli nauki Jana Pawła II. Pierwszego papieża, który powiedział, że antysemityzm jest grzechem. Jeśli król Dawid jest niewygodny, to powinno się usunąć Psalmy Dawidowe z chrześcijańskiej liturgii.

MAŁGORZATA SZLACHETKA
LUBLIN

A nie mówiłem, że to się nie może zmarnować? Any comments? :)
[Opublikowane pierwotnie 2007-05-30]

1 komentarz:

  1. te durne protestuja przeciw praprzodkowi Jezusa! ;-) a najpewniej Jego matki! podoba mi sie:))

    OdpowiedzUsuń

Tagi

agd (1) agile (2) Agile tuning (2) amica (1) antysemityzm (1) autoserwis (2) biurokracja (2) blog (1) blog polityczny (1) blogger (1) brak tematów (1) branding (2) Chiny (1) content (1) czas wolny (1) dane osobowe (2) defekt muzgó (1) dziecko (1) dziennikarstwo (2) dziura (1) edukacja (1) ekologia (2) employer branding (1) etyka marketingu (1) ezoteryka (1) fail (3) felieton (1) fiat (3) foto (3) fotoblog (1) fun (1) głupi marketing (5) głupota (2) google (1) gospodarka (1) handel (2) hipermarkety (1) hr (1) hrcamp (1) idea (2) indywidualizm (1) informacja (1) innowacyjność (1) instrukcja (2) internet (5) it (1) jacek gadzinowski (1) jan nowicki (1) komiks (1) konferencja (2) kontakty (2) Kraków (1) król dawid (1) kurnik (1) mandat (2) manpower (1) marka (1) mastercook (1) matka kurka (1) misja (1) networking (2) niefrasobliwość (1) niegospodarność (1) nissan (1) obsługa klienta (7) ochrona środowiska (2) organizacja (2) pazerność (1) piłka nożna (1) poczta polska (2) polactwo (1) polemika (1) policja (1) polityka (3) polska polityka (1) pomnik (1) pr (1) prasa (3) prawo (3) profeo (1) project management (2) promocje świąteczne (1) przestrzeń publiczna (3) raport (1) reklama (3) rozwój (1) sąd (1) serwis (1) slogan (2) social media (3) społeczeństwo (1) społeczności (1) szkło kontaktowe (1) translator (1) treści (1) trudny klient (2) tv (1) viamot (2) walentynki (2) web 2.0 (2) więzi społeczne (1) współpraca (1) wykroczenie (2) z dziejów głupoty polskiej (4) zapalenie jaźni (1) zarządzanie (1) zdjęcia (1) znajomi (2)